Pogosto zastavljena vprašanja – FAQ
Da, delavec lahko s soglasjem delodajalca v času začasne napotitve na čakanje na delo koristi letni dopust. Nadomestilo plače je v primeru koriščenja dopusta 100%.
Delodajalec je kljub koriščenju letnega dopusta delavca upravičen do povračila izplačanega nadomestila plače v skladu ZIUZEOP.
Več o povračilu nadomestila lahko preberete tukaj: (https://www.ess.gov.si/obvestila/obvestilo/objavljen-zakon-o-interventnih-ukrepih-place-prispevki)
Delodajalec bo dobil povrnjeno neto izplačilo delavca povečano za plačano akontacijo dohodnine, do maksimalne vsote 1.366,24 EUR.
Delodajalec je prav tako upravičen do plačila prispevkov do najvišje osnove 1.753,84 EUR bruto.
Da, temelj za napotitev na čakanje na delo iz poslovnega razloga je še vedno 138. člen ZDR-1, vendar delodajalec v tem primeru ni upravičen do povračila izplačanega nadomestila plače v skladu ZIUZEOP. Nadomestilo plače v tem primeru prav tako znaša 80%.
Da, vendar se nadomestilo za čakanje na delo ne izplačuje. Od 11. 4. 2020 dalje v skladu z ZIUZEOP izplačano boleznino povrne ZZZS (refundacija), od prvega dneva bolniškega staleža.
Vprašanja zaposlenih
Dopust se lahko enostransko s strani delodajalca odredi le izjemoma, ko ima delodajalec določen in predviden kolektivni dopust v obvestilu o letnem razporedu delovnega časa. V nasprotnem primeru mora delodajalec napotiti delavce na čakanje na delo doma ter jim izplačati nadomestilo v višini 80% plače, vendar ne manj kot minimalno plačo.
Pozdravljeni, za primer, ko zaradi višje sile (izrednih okoliščin) delavec ne more priti na delo zaradi otroka oziroma ker npr. nima prevoza, je vsem zagotovljen enak položaj. To pomeni, da imajo oziroma imate pravico do uveljavljanja višje sile ter nadomestila v višini 80% plače vendar ne manj kot minimalna plača. So pa zaposleni osebi, ki doji priznane dodatne pravice po 184. in 185. in 188. členu ZDR-1.
Kvota 30% je bila s sprejetjem ZIUZEOP ukinjena. Mora pa delodajalec izpolnjevati druge pogoje, ki so določeni v zakonu.
Dopust lahko koristite samo s soglasjem delodajalca, v tem primeru vam pripada celotna plača. Pri koriščenju dopusta v trenutnih razmerah, se upoštevajo enaki kriteriji in določbe Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1), kot sicer. Delodajalec in delavec se morata o tem ustrezno sporazumeti, saj je kakršenkoli enostranski korak lahko kršitev pravic ali obveznosti na eni ali drugi strani.
V kolikor delodajalec ustrezno organizira delo, sprejme potrebne ukrepe za varovanje zdravja, je težko nasprotovati delu ga odkloniti ter ostati doma, brez utemeljenih razlogov. Svetujemo vam, da se z delodajalcem pogovorite o možnosti napotitve na čakanje na delo, pri čemer izpostavite in delodajalcu obrazložite, zakaj menite, da ste ogroženi oz. izpostavljeni.
V kolikor ostane doma zaradi otroka in ne koristite dopusta, ste upravičeni do nadomestila v višini 80% plače, vendar ne manj od minimalne plače. V kolikor koristite dopust, prejmete 100% nadomestilo plače. Koriščenje letnega dopusta mora biti dogovorjeno z delodajalcem. Enako velja za delavce v proizvodnji, postopanja delodajalcev so različna, tudi zaradi same nevarnosti, izpostavljenosti, možnih ukrepov, dejavnosti itd..
Nadzor nad pravilnostmi izvaja Inšpektorat za delo. Delodajalec načeloma ne sme enostransko odrediti dopusta zgolj zaradi varstva otrok oziroma nezmožnosti prihoda na delo (prevoz). Taka odreditev je v nasprotju s samim namenom dopusta. V kolikor delavec nima prevoza na delo, je to povezano z izrednimi okoliščinami, ki jih štejemo kot višjo silo. Delavec ima pravico do nadomestila plače v višini 80% vendar ne manj kot minimalno plačo.
Da bi lahko odgovorili na tako splošno vprašanje oz. podali ustrezno pravno mnenje, je potreben vpogled v celotno dokumentacijo – najmanj v pogodbe o zaposlitvi in odpovedi.
Letnega dopusta vam ni potrebno koristiti zaradi varstva otrok, prav tako vam ga delodajalec ne sme enostransko odrediti. Nadomestilo v višini 80% plače oziroma najmanj minimalna plača vam pripada zaradi nastalih izrednih okoliščin oziroma višje sile in gre dejansko za vašo zakonsko pravico na podlagi 137. člena ZDR-1 ter ZIUZEOP.
Delodajalec vam lahko poda samo odpoved iz razlogov, ki so navedeni v Zakonu o delovnih razmerjih (ZDR-1). Odsotnost iz dela, zaradi izrednih okoliščin – višje sile, ni razlog za odpoved pogodbe o zaposlitvi oz. je takšna odpoved nezakonita. Pravico imate do nadomestila v višini 80% plače oziroma najmanj minimalne plače, v kolikor boste ostali doma iz razloga varstva otroka (višje sile). Delodajalca v zvezi s tem pisno in pravočasno obvestite.
Vaša odsotnost iz dela je zaradi izrednih okoliščin – višje sile. Pravico imate do nadomestila v višini 80% plače oziroma najmanj minimalna plača. Delodajalec vam ne sme podati odpovedi pogodbe o zaposlitvi, zaradi nastalih okoliščin – varstvo otrok.